Bizi Takip Edin

logo
Online Etüt Merkezinde Matematik birebir canlı dersler ile hizmetinizdeyiz

21 Gün Kuralı Nedir?

 Bazen bir alışkanlık kazanmak için yahut bir alışkanlıktan vazgeçmek için denemeler yaparız ve ilk birkaç gün iyi giderken sonraki günlerde istikrar sağlayamadığımız olur. Böylesi durumlarda uzmanların önerdiği bir zaman dilimi var. 21 gün!

Beynimiz 21 günlük süre zarfında yeni bir alışkanlığı tam anlamıyla tanımlıyor ve bu süreden sonra o eylemi otomatik olarak gerçekleştirme eğiliminde oluyor. Aynı şekilde yok edilmesi istenen bir alışkanlık için de 21 gün beynin gereken eylemi unutması için yeterli bir süre.  Yani sandığımız gibi iradeli olmak ya da iradesiz olmak gibi ifadeler çok da gerçeği yansıtmıyor. Bilimsel olarak kanıtlanmış olan 21 gün kuralı diyet yaparken, kötü bir alışkanlığı bırakırken, spor yapma kitap okuma gibi iyi bir alışkanlık kazanmak istediğimiz zaman kullanabileceğimiz bir yöntem. İradenizi 21 gün koruyabilirseniz, gerisini beyniniz halledecek, kolay gelsin.

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn

En Çok Okunan Yazılar

Dil Öğrenme Teknikleri

Yeni bir dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı teknikler mevcuttur. Bunlardan ilki kesinlikle kelime ezberi yapmaktır. Bir dilde yeterince yetkin olmak istiyorsanız kelime haznenizin geniş