Bizi Takip Edin

logo
Online Etüt Merkezinde Matematik birebir canlı dersler ile hizmetinizdeyiz

Dil Öğrenme Teknikleri

Yeni bir dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı teknikler mevcuttur. Bunlardan ilki kesinlikle kelime ezberi yapmaktır. Bir dilde yeterince yetkin olmak istiyorsanız kelime haznenizin geniş olması gerekiyor. Bunun için kendinize kartlar hazırlayıp günlük tekrarlar ile kelimeleri ezberleyebilirsiniz. Burada asıl püf noktası bu kelimeleri hayatınıza katmanız. Eğer yalnızca ezberleyip geçerseniz bu bilgiler kısa süreli hafızaya atılacağından uzun vadede hatırlamayacaksınız. Bu nedenle ezbere aldığınız kelimeleri bir şekilde günlük hayatta kullanıma sokmak o kelimelerin kalıcı olmasını sağlayacaktır.

            Dil öğrenirken önem teşkil eden bir teknik de konuşma pratiğidir. Düzenli olarak öğrendiğiniz cümle kalıplarını konuşma içinde kullanmalısınız. Bu kısımda en çok yapılan hata çekinme utanma duygusuyla konuşmaktan geri durmaktır. Oysa dil öğrenirken herkesin aynı zorlukları çektiğini varsayarsak utanmak yerine kendinizi geliştirmek için bildiğiniz kadarıyla konuşmaya çalışmanın mantıklı olduğunu göreceksiniz.

            Her yerde söylenen bir teknik olarak sevdiğiniz dizi ve filmleri, öğrenmek istediğiniz dilde izlemenizi söyleyebiliriz. Kelimeleri duydukça ve nasıl kullanıldıklarını gördükçe o dile hakimiyetiniz artacaktır. Özellikle altyazı özelliğini kullanırsanız kelimelerin yazılışlarını da göreceğinizden hata yapma oranınızı düşürürsünüz.

            Sözlük hazırlamak da dil öğrenme tekniklerinden biridir. Hazır bir sözlük almak yerine kendinizin yazacağı bir sözlük kesinlikle akılda kalıcı ve öğretici olacaktır. Dileriz yeni diller öğrenirken keyifle ve başarıyla yol alırsınız.

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn

En Çok Okunan Yazılar

21 Gün Kuralı Nedir?

 Bazen bir alışkanlık kazanmak için yahut bir alışkanlıktan vazgeçmek için denemeler yaparız ve ilk birkaç gün iyi giderken sonraki günlerde istikrar sağlayamadığımız olur. Böylesi durumlarda