Bizi Takip Edin

logo
Online Etüt Merkezinde Matematik birebir canlı dersler ile hizmetinizdeyiz

Masumlar Apartmanı Safiye Karakterinin Hastalığı Gerçek mi?

Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun kaleme aldığı eserden uyarlanan Masumlar Apartmanı dizisi karakterlerinden biri temizlik hastası bir bireyi konu alıyor. Peki bu denli abartılı bir titizlik hastalığı gerçek mi? Psikolojide yeri var mı?

Evet, literatürde Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB) olarak geçen hastalık gerçek hayatta mevcut. Bu hastalık birden fazla şekilde tezahür edebiliyor. Bazen temizlik üzerinde aşırı hassasiyet, bazen bir eşyaya/nesneye haddinden fazla bağlılık bazen ise günlük hayattaki çeşitli takıntılar şeklinde kendini gösterebiliyor. Fakat unutulmamalı ki her takıntı Obsesif Kompulsif Bozukluk değildir. Bir takıntının OKB sayılması için hayatınızı son derece olumsuz etkilemesi, günlük hayatınızı büyük ölçüde sekteye uğratması gerekir. Yani “acaba ütüyü fişte mi unuttum” diye birkaç defa aklınızdan geçmesi normal sayılırken bu düşünceyle boğuşup her defasında yenik düşerek 3-5 bazen 10 kere eve geri dönmeniz ve bir türlü dışarıya çıkamamanız bir OKB belirtisidir. Halk dilinde evham olarak da yer edinen bazı hassasiyetler OKB hastaları için çok hafif kalmaktadır.

Temizlik üzerindeki obsesiflik de diğer türler gibi kişiye göre değişiklik gösterebilirken, genellikle onlarca defa el yıkamak, elbiseleri sürekli yıkamak, mikroplardan ve hastalıklardan had safhada korkmak, banyoya girdiklerinde defalarca yıkanmak ve saatlerce çıkmamak gibi şekillerde kendini gösterir.

Obsesif Kompulsif Bozukluk için muhakkak psikiyatrik tedavi olunmalıdır. Bu süreç bazen uzun ve meşakkatli olsa da, evham yahut geçici bir durum olarak nitelendirilip tedavi ihmal edilmemelidir.

Paylaş:

Facebook
Twitter
LinkedIn

En Çok Okunan Yazılar

21 Gün Kuralı Nedir?

 Bazen bir alışkanlık kazanmak için yahut bir alışkanlıktan vazgeçmek için denemeler yaparız ve ilk birkaç gün iyi giderken sonraki günlerde istikrar sağlayamadığımız olur. Böylesi durumlarda

Dil Öğrenme Teknikleri

Yeni bir dil öğrenirken dikkat edilmesi gereken bazı teknikler mevcuttur. Bunlardan ilki kesinlikle kelime ezberi yapmaktır. Bir dilde yeterince yetkin olmak istiyorsanız kelime haznenizin geniş